Mizon Original Skin Energy Collagen 100 Serum Review

Mizon Original Skin Energy Collagen 100 Serum Review

Krásnu stredu želám všetkým ~ Po menšej dlhšej odmlke opäť prichádzam s recenziou na produkt kórejskej kozmetiky. Tentokrát pôjde o sérum Collagen 100 od značky Mizon, ktoré nájdete dostupné, aj s ďalšími produktmi tejto značky, aj na e-shope Notino.sk. Táto kolekcia obsahuje niekoľko produktov, a okrem tohto pleťového séra s kolegénom mám odskúšaného aj príbuzného, kolagénový pleťový krém. Na ten napíšem recenziu neskôr.

Pleťové sérum s kolagénom Original Skin Energy Collagen 100 sa nachádza v malej milej fľaštičke z tmavofialového skla. Má vodnato-gélovú textúru. Nie je to úplne voda, ale zasa ani gél. Ide o takú hustejšiu vodu, skonštatovala by som. Nemá žiadnu farbu ani parfumáciu a nanáša sa praktickou pipetou, ktorú veľmi oceňujem, pretože produktom sa zbytočne neplytvá.

Hello my lovely little licornes ~ After a small break I am back with a review on a K-beauty product made by Mizon. It is a Collagen 100 serum which is available, together with the other products made by this brand, on Notino.sk. This collection contains a few products and except for this serum, I also tried a collagen cream, which I will be reviewing soon too.

Mizon Original Skin Energy Collagen 100 serum is contained in a small cute bottle made from the dark purple glass. It has a watery-gel consistency - it is a bit thicker than water, but not that much as the gel. It does not have any scent nor colour and it is applied with a pipette. I really like this idea since you will not waste your product very much.

Mizon Original Skin Energy Collagen 100 Serum Review

Používam ho v rámci večernej starostlivosti o pleť a väčšinou používam jednu celú pipetu, poprípade ešte viac pre akúsi špeciálnu kúru. V mojom beauty jedálničku je takmer na každodennom poriadku. Ak chcete vyzerať mlado čo najdlhšie, nie je nič lepšie, ako prevencia (a opaľovací krém, samozrejme!!). Na svojej citlivej a problematickej pleti som nespozorovala žiadne nežiaduce účinky a plánujem si ho určite zakúpiť znova! Je jednoducho N-E-S-K-U-T-O-Č-N-É! Neobsahuje parabény, silikóny a dokonca ani alkohol! Kompletnú analýzu ingrediencií nájdete na Skincarisma.

I use it during my evening skincare routine and I usually use only one whole pipette. If I want "extra care" I will just add a bit more of it. On my beauty menu, it is used almost every day. If you want to look young as long as possible, you should take proper care of your skin already in your 20s! And to wear sunscreen on a daily basis too, of course! On my sensitive and acne-prone skin, I haven´t noticed any allergic reactions. I plan to buy it again! Simply put, it is I-N-C-R-E-D-I-B-L-E. It does not contain parabens, silicones nor alcohol! The complete analysis of its composition is available on Skincarisma.

Užite si 15% zľavu s kódom "KOZMETIKA". Platí na celú kategóriu starostlivosti o pleť a mejkap. Ale to nie je všetko! Novoročné zľavy do výšky až 70% stále pokračujú!

Mizon Original Skin Energy Collagen 100 Serum Review

Zhrnutie
• efektívny bojovník proti vráskam, ktorý prinavráti pleti potrebnú hydratáciu a pružnosť
• obsahuje 90% morský kolagén, ktorý je riešením pre starnúcu a unavenú, vyčerpanú pleť z vonkajších vplyvov okolia a kyselinu hyalurónovú
• do pokožky sa rýchlo vstrebáva
pocit hydratácie je okamžitý, pocit vypnutia, vyhladenia pleti prítomný už na druhý deň, čomu som sama nedokázala uveriť!
• pleť je nielen hydratovaná a vypnutá, ale vďaka niacínamidu taktiež rozžiarená
• šetrné zloženie aj k citlivej a problematickej pokožke

Summary
• this serum is a really effective help against the wrinkles
• makes your skin hydrated and firm
• it contains 90% of the marine collagen (a solution for the senescent and fatigued skin, exhausted from the external factors) and also a hyaluronic acid
• soaks into the skin very fast
• the feeling of hydration is immediate, the feeling of firmness and soothing is noticeable already on the other day, which I could not believe myself!
• thanks to niacinamide, you skin is also brightened ♥
• a skin-friendly composition is suitable for the sensitive and acne-prone skin too

Máte skúsenosti so značkou Mizon? Používate kórejskú kozmetiku? :)

Have you already tried anything by Mizon? Do you use the K-beauty products? :)

Mizon Original Skin Energy Collagen 100 Serum Review

10 comments:

 1. Shannon Boyce23:45

  It sounds like this is a really solid product! Great post :)
  the-creationofbeauty.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Thank you very much! :)
  It is a product seriously worth trying! :) ♥

  ReplyDelete
 3. Nina Nguyen02:55

  This sounds great! xx- Nina

  http://www.stylingwithnina.com/2019/01/how-to-style-long-faux-fur-coat.html

  ReplyDelete
 4. SundayDahlias04:00

  I haven't tried mizon before, but I'm pretty sure it's great because k beauty products usually are🤗

  www.sundaydahlias.com

  ReplyDelete
 5. Nice review.
  I myself needs some collagen products already.

  Ann
  https://roomsofinspiration.blogspot.com/

  ReplyDelete
 6. Jessica Broyles17:18

  Well, this looks like it'd be just amazing!

  www.jessicabroyles.com

  ReplyDelete
 7. Satin Of Lux | by Dessy11:02

  Never tried it to be honest, but it seems to be good since it contains collagen.Keep up gal!  Dessy | https://satinoflux.com/ | Fashion Blog

  ReplyDelete
 8. Thank you very much for the comment! :)

  ReplyDelete
 9. sakura06:54

  I haven't try anything from Mizon so far, but this product here is tempting... :)
  sakura | www.soulmatehyeon.com

  ReplyDelete
 10. I highly recommend you to try it! :)

  ReplyDelete

Thank you for every lovely comment, visit nad follow ♥
Love you all ♥
Have a nice day ! ;)