January 20, 2019

Benton Honest Cleansing Foam Review

Benton Honest Cleansing Foam Review

Krásnu a pokojnú nedeľu želám všetkým, ktorí si v tento deň našli chvíľu a rozhodli sa ju venovať prečítaniu môjho nového článku. Dnes som si náramne oddýchla. Dokonca som sa dozvedela aj výsledok testu, ktorý sme písali v piatok - dostala som Bé. Poteší. To znamená, že už iba jedna skúška a môžem si užívať ešte niekoľkodňové prázdniny. Pevne verím, že sa to dokážem poriadne naučiť a že to s kolegovcami zvládneme ľavou zadnou :) Ako už iste môžete vyčítať z fotografie, táto recenzia bude taktiež na kórejský kozmetický produkt. Konkrétne to bude Benton Honest čistiaca pena na tvár. Značka Benton je po dear, Klairs mojou druhou najobľúbenejšou, na ktorú jednoducho nedám dopustiť. Opäť ide o ďalší produkt, o ktorého zásoby sa nemusím báť - je dostupný už aj na Notino.sk!

Hello my lovely little licornes ~ I hope you are having a wonderful and resting Sunday as I do. I´ve already gotten done so many things. To be honest, today I am really proud of myself. I also already know my result from Friday´s test - I got B ♥ It means that I have to pass only one more exam and I can enjoy a few days of doing nothing and just waiting for a new semester to begin. As you may see in the photo, today´s review will be about a K-beauty product as well. I will be reviewing Benton Honest Cleansing Foam which is already available on Notino too. Benton is my second the most favourite beauty brand, right after dear, Klairs.

Benton Honest Cleansing Foam Review

Čistiaca pena je bielej farby s veľmi pekným perleťovým nádychom. Jej konzistencia je ľahšia a v spojení s vodou veľmi dobre pení. Okrem hĺbkového čistenia pleti dokáže skutočne dôkladne odstrániť aj mejkap. Nepoužívajte ju však na odlíčenie očí! Túto čistiacu penu tiež používam v spojení s elektrickou čistiacou kefkou. Tvoria neskutočne zladený pár ♥ Balenie je dostatočne veľké (150 g) a poslúži niekoľko mesiacov. Jej vôňa je opísaná ako vôňa ruží, avšak mne vonia ako niečo neidentifikovateľné a musím povedať, že zo začiatku som si na túto špecifickú vôňu nevedela zvyknúť. Po čase som si ale napokon zvykla a už to vôbec neriešim.

The cleansing foam is white with a very nice pearly tinge. Its consistency is light and it foams very well when combined with water. It will not only clean your face deeply but it can actually remove your make-up too. But do not use it on your eyes! I also use it together with my electric cleansing brush. You can´t imagine how great this combo actually is ♥ The packaging is a huge one too - 150 ml will surely last you for a few months. Its scent it´s something undescribable, I would say, but I can also smell there a scent of the roses. After some time, I got used to it, so it does not matter to me anymore.

Tvár je po dôkladnom čistení zbavená prebytočných nečistôt, kožného mazu a iných zbytočností. Pleť je rozžiarená, zmatnená a póry sú viditeľne menšie. Prináša so sebou pocit sviežosti. Jediné, čo by som jej vytkla je, že niekedy mám pocit, že moju pleť vysušuje. Možno to bude tým, že niekedy sa pozabudnem, napr. zadívam sa na niečo v televízii a pod., a tvár jednoducho čistím a čistím a potom mi dôjde, že prirodzená vrstva mazu na povrchu by tam predsa len mala ostať, haha. Ale, stáva sa.

After a thorough cleansing, the skin is free from dirt, pollution, excess sebum and everything unnecessary. Skin is brightened, matte and the pores are visibly smaller too. It will freshen your face as well. The only thing I do not like is that from time to time I experience my face being dry after the cleansing. But well, most of the time it´s my own fault because when I am cleansing my face, I do pay attention for example to TV and then I forget that the cleansing should not take so long, haha. Well, it happens.

Benton Honest Cleansing Foam Review

Nezabúdajte, že čistiace peny by sa mali kombinovať len a len s vodou, inak si tvár budete drhnúť a dráždiť zbytočne. A to predsa nechcete, však? :) Ako som však poznamenala, pocit suchej pleti nie je prítomný, aspoň v mojom prípade, po každom umytí, čo ma veľmi teší, pretože pocit vysušenej stiahnutej scvrknutej pleti po čistení jednoducho neznesiem. Čistiaca pena Benton Honest neobsahuje - parabény, sulfáty ani alkohol (!). Obsahuje ale napríklad extrakt z Centella Asiatica, extrakt z listu Aloe Barbadensis, Ceramid 3 a iné. Jej celkové zloženie nájdete na Skincarisma.

Do not forget, that you should use cleansing foam just and only with water. You surely do not want to scrub and irritate your skin, am I right? But as I mentioned, the feel of the dry skin is not present after every single cleansing what makes me very happy since the one thing I just can´t stand is completely dry and tight skin using a cleansing foam.

Benton Honest Cleansing foam does not contain parabens, sulfates nor the alcohol (!). But, on the other hand, it contains, e.g. Centella Asiatica Extract, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Ceramide 3 and the others. You can read the complete composition of Skincarisma.


Benton Honest Cleansing Foam Review

25 comments:

 1. I love Benton)))
  I had travell-size of this foam, as I recall I liked it.

  ReplyDelete
 2. This sounds like a great product, I love the photos too
  xo
  www.laurajaneatelier.com

  ReplyDelete
 3. i ever try this cleanser, and love it.

  torichux3.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. Evička Studená21:54

  Ten produkt vypadá hodně hezky :) Korejská kosmetika je prostě super!

  http://marionete.blog.cz

  ReplyDelete
 5. I haven't tried Benton yet but sounds promising. I'll have to try it. Thanks.

  xo, Maria
  https://www.miamiamine.com/

  ReplyDelete
 6. this looks like a great product!

  xoxo

  style frontier

  ReplyDelete
 7. Luana Corá18:10

  seems to be a very nice product!


  xoxo


  Guria do Século Passado

  ReplyDelete
 8. I love benton but I haven't tried this one yet. Nice review!

  xx Alyssa | STYLE VANITY

  ReplyDelete
 9. Thank you for your comment! :)

  ReplyDelete
 10. francesca r22:34

  What an interesting product! I should try it!
  Don't Call Me Fashion Blogger
  Facebook
  Bloglovin'

  ReplyDelete
 11. Nice to know about this cleanser, such a detailed review.
  www.busyandfab.com

  ReplyDelete
 12. Thank you very much for your comment! :)

  ReplyDelete
 13. Sounds like a lovely cleanser!

  Jenny // Geeky Posh

  ReplyDelete
 14. Atsuna Matsui23:45

  Oooh sounds a great cleanser to use during the summer time when my face gets super oily and I need a deep cleanse for my face. Thanks for sharing.

  BLOG | YOUTUBE | INSTAGRAM

  ReplyDelete
 15. It sounds like a nice product with good ingredients xx

  Gemma Etc. ❤️

  ReplyDelete
 16. Thank you for the comment :)

  ReplyDelete
 17. Definitely! :)
  Thank you for your comment :)

  ReplyDelete
 18. I always hunt for a good face cleansing, thank you so much for the review and little demo :)

  XOXO ♥ MYNOCTURNALITY

  ReplyDelete
 19. You are welcome! :)
  Thank you very much :)

  ReplyDelete

Thank you very much for every single lovely comment, visit nad follow ♥
Have a nice day ~
- - - - - - - - - - -
IG → @rosebonniee.1996