summer vintage dresses

Retro Style V-Neck Wine Red 1940s Swing Dress

Krásnu nedeľu želám všetkým ~ V dnešnom článku by som vám chcela ukázať dvoje šiat vo vintage štýle, ktoré som si objednala pred nejakým časom cez e-shop Rosegal. Spolu s nimi mi prišla ešte čelenka s mačacími uškami a kvetinkami a tiež maličkosť pre kamarátku - antistresová veľrybka. Ak vás zaujíma, ako šaty a ostatné veci vyzerali, neváhajte pokračovať v čítaní :)

Hello my lovely little licornes ~ In today´s article I would like to show you two summer vintage dresses which I ordered through Rosegal a few weeks ago. Except of the dresses, I also ordered a headband with the tiny cat ears and flowers and a little toy or my friends which looks like a pink whale. If you are curious about how the dresses look like and about other stuff too, don´t hesitate and continue reading the article :)

* poskytnuté na recenziu
* provided for a review

Lace V Neck Swing Dress

Prvými šatami, ktoré vám dnes ukážem, sú čipkované vintage šaty béžovej farby, ktoré mi síce pripomínajú záclonu, avšak v tomto prípade ide z mojej strany o konotáciu pozitívneho typu. Šaty som si objednala prevažne kvôli tomu, že v mojom šatníku nemám veľa podobných - tých, ktoré sú na jednej strane ladené do vintage štýlu a na druhej strane vyzerajú o čosi honosnejšie, takže sa dajú nosiť na špeciálne príležitosti.

Šaty sú vcelku jednoduché, z ľahkého príjemného materiálu, akurát čipka je vyrobená z trošku tvrdšieho. V tomto prípade je to ale super, pretože sa tak skoro neroztrhne ani nepoškodí. Taktiež ich môžete nosiť na dva spôsoby - ako normálne alebo ako tie s odhalenými ramenami. Keďže mi je v tomto prípade veľkosť S o čosi väčšia, s odhalenými ramenami nemám problém. Taktiež vítam fakt, že ide o dlhší áčkový strih.

The first dress which I will be showing you is a Lace V Neck Swing Dress. I ordered them in a beige colour and a size S, which is still a bit bigger for me. I ordered this dress mostly because of two things - I don´t have many vintage retro looking dresses in my wardrobe and I also needed some which will be appropriate to wear on some fancy special occasion. Overall, the dress is quite simple, made of a very soft and fine material, except for the lace which is made of a thicker one. But it´s good since it won´t be torn or damage anytime soon. They can be also worn like the "normal dress" or like an off shoulder one. Myself, I prefer to wear them in a second way. I also welcome the fact that the dress is long.

Lace V Neck Swing Dress

Lace V Neck Swing Dress

Lace V Neck Swing Dress

Lace V Neck Swing Dress

Want to enjoy a discount? Use a code "RGMine" and then you will get it!
Instead of paying 25$, you will only pay 22$. Instead of paying 50$, you will only pay 44$!
over 25$ - 3$ OFF, over 50$ - 6$ OFF, over 100$ - 12$ OFF

Retro Style V-Neck Wine Red 1940s Swing Dress

Druhými šatami sú retro šaty z 1940 vo vínovo-červenej farbe. Tie sú ešte jednoduchšie ako tie prvé, avšak mňa práve touto jednoduchosťou a strohosťnou zaujali. Nehovoriac o krásne sýtej vínovej farbe, ktorá na mojej bledej pokožke veľmi dobre vynikne. Majú o čosi hlbší výstrih, ale stále je to ešte v norme. Aj tieto sú dlhšie, no narozdiel od tých prvých, tieto sú oveľa ľahšie, bez spodničky. Dajú sa jednoducho kombinovať s kadeakými doplnkami či spoločenskejšími topánkami. Prekáža mi iba jedna vec - mohli by ich predávať s látkovým opaskom, ktorým by ste si ich v strede uviazali, keďže aj tentokrát je pre mňa veľkosť S o čosi väčšia a bez uviazania na mne vyzerajú neforemne a nie zrovna vábne.

The second dress is Retro Style V-Neck Wine Red 1940s Swing Dress which is even simpler than the first one. But its simpleness and plainness are the things thanks to which I actually noticed this dress. And I don´t even speak about that beautiful wine red colour which is just amazing, just perfect for my pale skin. Dress has a bit deeper neckline but it´s still not that much. It´s a long dress made of even the lighter material than the first one, without any petticoat underneath. Easy to match with any accessory and formal shoes. The only thing I am not satisfied with is the fact that they should attach some fabric belt. Even in this case, the S size is a bit larger thanks to what the dress looks a bit oversized on me. It would be better to tie it up in the middle.

Retro Style V-Neck Wine Red 1940s Swing Dress

Retro Style V-Neck Wine Red 1940s Swing Dress

Floral Embellished Kitten Ear Headband

Posledné dve veci, ktoré sa v balíčku spoločne so šatami nachádzali, sú čelenka s mačacími ušami a umelými kvetmi a taktiež ružová antistresová penová veľryba. Čelenky s uškami ja môžem a veľmi, preto sa teším novému prírastku do zbierky. Kvetinky môžem využiť aj ako dekoráciu na fotenie. A veľrybka poputuje kamarátke, ako darček k narodeninám. Okrem krásnej ružovej farby a pamäťovej vlastnosti, taktiež sladko vonia! Akoby po marhuliach!

The last two things which were in the package together with the dresses are Floral Embellished Kitten Ear Headband and PU Slow Rebound Jumbo Squishy Whale Toy. Headbands with the cat ears are my the most favourite ones. I am very happy I have another piece in my collection. The flowers can be also used as a decoration for the photos. The whale will be staying with my friend since it´s her birthday present. Except for the lovely pink colour and a good memory foam effect, it smells like sweet apricots!

PU Slow Rebound Jumbo Squishy Whale Toy

PU Slow Rebound Jumbo Squishy Whale Toy

Comments

 1. Shannon Boyce00:00

  That first outfit is so gorgeous! I love that beautiful white lace and the gold accessories are perfection.
  the-creationofbeauty.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. I loveeeed! It´s so cute honey. Your case phone is my favorite part the post

  kisses.

  https://www.sabiave.com

  ReplyDelete
 3. Those dresse are so cute! I love how they look on you!

  ReplyDelete
 4. I love everything of this haul, the dresses look perfect on you and the white one is so cute!
  xx

  http://freakmuffin.blogspot.com.es/

  ReplyDelete
 5. Laura13:34

  both dresses are super cute, i especially like
  the red one :D have a nice day kisses ^^

  My blog - Lalabetterdayz

  ReplyDelete
 6. Both dresses look so beautiful on you! The squishy toy is adorable too. :D
  The Fancy Cats | Kawaii Box Giveaway

  ReplyDelete
 7. This dresses is sooo elegant and beautiful! I love the material and the lace details!

  My blog is "Demilla". Welcome!

  ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for every lovely comment, visit nad follow ♥
Love you all ♥
Have a nice day ! ;)

Popular Posts