wardrobe update no. 879643

blog de la licorne

Pekný štvrtok želám všetkým ~ Po dlhšej dobe sa k vám opäť prihováram s novým článkom. Skúškové je u nás na univerzite v plnom prúde, takže ospravedlňte moju chabú aktivitu. Každopádne mám už v hlave niekoľko nových článkov, ktoré by som rada vypublikovala a neviem sa dočkať, kedy na to budem mať konečne a reálne čas.

Počas skúškového moje dni vyzerajú takmer rovnako, stereotypne, ale myslím si, že v tomto nie som jediná. A povedzme si pravdu, po istých neúspechoch sa mi blogu ani venovať nechcelo a bola som rada, keď som si konečne oddýchla a dokázala nejako zresetovať hlavu. Aby toho nebolo málo, postihli ma aj nejaké zdravotné problémy, ktoré, snáď, nebudem musieť riešiť chirurgicky, pretože jeden chirurgický zákrok už na pláne, bohužiaľ, mám.

Chvíle mi ale spríjemnili niektoré iné veci, medzi nimi aj nová objednávka z e-shopu Zaful, ktorá mi prišla behom minulého týždňa. Obsahovala celkovo tri veci, z ktorých dve sú ako stvorené pre nadchádzajúce ročné obdobie - leto. Ostatne posledné týždne sú u nás letné teploty aj reálne, takže ich vynosím skôr, než som pôvodne čakala.

Hello my lovely little licornes ~ After a quite a long time I´m writing a new article again. I have been going through a very hectic time of my life especially thanks to an exam season. I already gave a thought to the new articles I would like to publish, but I have to wait a bit longer until I will have finally a real spare time to do that.

During the exam season, my days look the same. They are so stereotypical. But I think it´s not just me, but most of the people have it the same. And let´s be honest, after a few failures I came across, I wasn´t even in the mood to take care of a blog. At least, I had a few spare days to recharge and reset my mind. A health of mine isn´t very good as well and I just hope I won´t undergo an operation in a near future, since, unfortunately, I already have to undergo one.

On the other side, there were a few things which made me feel better and happier. One of them was also a new order from Zaful which I got a few days ago. I ordered completely three things from which two of them are definitely like made for the summer. Well, since we´ve been already experiencing the summer heatwaves, I don´t have to wait for the summer to wear them!

* poskytnuté na recenziu
* provided for a review

Polka Dot Ruffle Skater Mini Dress

Prvou vecou, ktorú som si objednala, boli tieto krásne bodkované šaty priam volajúce leto v krásnej, ako bolo na e-shope uvedené, rosy brown farbe. Dokonca aj meno farby znie pekne, nie? Veľmi sa mi páči bodkovaný vzor, vďaka ktorému mi prídu trošku retro. Materiál je veľmi ľahký, príjemný na dotyk. Pripomína mi akoby látkový krepový papier. Na rukávoch a konci sukničkovej časti je volánikové zakončenie. Šaty na mňa pôsobia nielen pekne, ale aj žensky.

Hneď si ich viem predstaviť na nejakom osviežujúcom drinku či zdravom a lahodnom obede. Obsahujú taktiež látkový opasok na uviazanie. Čo mi však ale prekáža, je ich veeeľmi hlboký výstrih. Na e-shope až tak hlboko nevyzeral. Začnem ich teda nosiť až po tom, čo ho zašijem, poprípade budem pod nimi nosiť nejaký kratší top. Inak som s nimi veľmi spokojná, keďže sú vzdušné a to je to, čo v lete obľubujem najviac.

The first thing I ordered is this Polka Dot Ruffle Skater Mini Dress which is literally calling "summer". Even the name of its colour sounds pretty - rosy brown - don´t you think? I really like a polka dot pattern, because it reminds me of a retro style and a bit of a vintage one too. Material which the dress is made of is very fine to touch. To me, it looks like a crepe paper. On the ends of the sleeves and on the end of the skirt part, there is a flounce ending. Dress not only looks pretty but also feminine.

I can already imagine wearing it to a city for a refreshing drink or a healthy and delicious lunch. There is also a fabric belt contained. But what I don´t like about the dress at all is its deeep neckline. On the e-shop, it didn´t look that deep at all! With this said, I have to sew it up or wear something underneath. Except for this one thing I really like the dress since it is also breathable what I just love ♥

Sweeten up your date night look by slipping on our dotted mini dress. A darling pattern of white polka dots dances against the rosy brown background of this sleeveless mini dress — perfect for showing off your everyday feminine style. It is finished with ruffles and keyhole cutout back.

Polka Dot Ruffle Skater Mini Dress

Polka Dot Ruffle Skater Mini Dress

Polka Dot Ruffle Skater Mini Dress

Polka Dot Ruffle Skater Mini Dress

Tie Front Back Zipper Polka Dot Romper

Druhou vecou je tento kraťasový overál s krátkymi rukávmi v tmavej, fialovo-modrej farbe. Aj na tomto kúsku oblečenia sa opakuje rovnaký bodkovaný motív, akurát v hustejšom prevedení a s menšími bodkami. Okrem iného sú tam tiež prítomné kvetinové vzory vyobrazujúce ruže a listy. Spoločne vytvárajú dojem veľmi zaujímavej mozaiky, ktorá sa mi aj farebne veľmi páči. Ide o naozaj priliehavý kúsok, opäť vyrobený z príjemného, ľahkého a priedušného materiálu. Aj tento má hlbší výstrih, avšak nie až taký ako už spomínané šaty. Vpredu sú tiež dva hrubšie pruhy na zaviazanie.

The second thing is a Tie Front Back Zipper Polka Dot Romper in a dark purplish-blue colour. Even on this piece of clothing, there is the polka dot pattern too. The only difference is that the dots are smaller and there is much more of them. Except for these, there is also a floral pattern present composed of the roses and leaves. Together they create a very interesting mosaic in a lovely colour combination. The romper is close-fitting and, again, made of a fine, light and breathable material. It has the deep neckline too, but not as much as in the first case. In the front, there are two thick stripes to tie together too.

With the flattering floral print and mini polka dots pattern design, this romper features a cute knotted detailing at the front with a back zipper closure, which is finished with a subtle wide-legged silhouette. Just put it on with lace-up heels for a sweet summer look.

Tie Front Back Zipper Polka Dot Romper

Tie Front Back Zipper Polka Dot Romper

Tie Front Back Zipper Polka Dot Romper

Moon Decorated Dangle Earrings

Posledným produktom objednávky boli tieto zlaté mesiačikové visiace náušnice.
The last product of the order were these "golden" Moon Decorated Dangle Earrings.

Comments

 1. Nana17:36

  Krásne kúsky ♥ A tie náušnice ma dostali!

  http://ddalginanabeauty.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Shannon Boyce04:04

  Oh my goodness, that polka dot dress is incredible! What a fantastic piece.
  the-creationofbeauty.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Missy May12:21

  Such summer perfection dresses.

  https://www.missymayification.co.uk

  ReplyDelete
 4. They're so beautiful, I love the pink dress! really cute!
  Would you like to follow each other and be blogger friends? Let me know ^^
  xx

  http://freakmuffin.blogspot.com.es/

  ReplyDelete
 5. Hello, thank you very much!
  I am already following you :) ♥

  ReplyDelete
 6. Thank you! I follow you back ^^

  ReplyDelete
 7. Starshine Beauty12:09

  Cute romper! :)

  Shoot for the stars | ☆ ☆ ☆ | Facebook page | ☆ ☆ ☆ | Instagram

  ReplyDelete
 8. Great dresses <333

  ReplyDelete
 9. thanks for your visit to my blog I'm already following you

  ReplyDelete
 10. Both dresses are so cute! I specially like the first one. <3
  www.thefancycats.pt

  ReplyDelete
 11. Laura20:47

  I like a lot everything you chose!! it gives
  me summer vibes :D and the earrings are so cute!
  kisses!!

  My blog - Lalabetterdayz

  ReplyDelete
 12. Annie Loynd Burton17:16

  Cute additions—I love the lavender dress!
  xo Annie
  New England Romance

  ReplyDelete
 13. Wonderful dress and romper!♥
  http://witty-sweety.blogspot.com

  ReplyDelete
 14. Gorgeous items perfect for summer xoxo Cris
  https://photosbycris.blogspot.com/2018/03/fashion-in-marina-mirage.html

  ReplyDelete
 15. Sara Dunaj13:44

  Lovely items!

  https://saras-city.blogspot.com/

  ReplyDelete
 16. Ami Amour22:05

  The romper and dress are so cute! Perfect for summer.


  Ami Amour

  ReplyDelete
 17. Oh I love it the first dress sweetheart
  xx

  www.sakuranko.com

  ReplyDelete
 18. Katie Moon13:22

  Omg, beautiful!

  http://the-fight-for-a-dream.blogspot.com

  ReplyDelete

Post a Comment

Thank you for every lovely comment, visit nad follow ♥
Love you all ♥
Have a nice day ! ;)

Popular Posts