Caudalie Make-Up Removing Cleansing Oil Review

Caudalie Make-Up Removing Cleansing Oil recenzia

Peknú stredu želám všetkým ~ Keď som sa začala zaujímať o kórejskú kozmetiku, dopátrala som sa zároveň k tým najzákladnejším pojmom, pravidlám a rutinám, ktoré s touto problematikou súvisia. Mnoho nových informácií, ktoré som sa dozvedela, bolo pre mňa miestami nevšedných. Napríklad taký double cleansing krok, ktorý pozostáva z olejového a penového čistiaceho produktu na pleť. Nikdy som si nemyslela, že by sa olej mohol použiť aj v súvislosti s čistením pleti a vôbec odličovaním mejkapu. Pátrala som však stále viac a viac a väčšmi som ho chcela vyskúšať. Nakoniec som stavila na značku Caudalie a objednala som si Caudalie Make-Up Removing Cleansing Oil.

Hello my lovely little licornes ~ When I started to be interested in a korean cosmetics, I found a lot of new information, routines and rules how to start and how to apply different products. Some of them were unordinary. For example - double cleansing composed of an oil cleanser and a foam one. I wasn´t thinking about using oil for anything like that up until then. Oil that cleanses skin and removes makeup? It was something totally new for me. When I read more and more information my interest in the cleansing oil increased. That´s also why I ordered Caudalie Make-Up Removing Cleansing Oil in the end.

Odličovací olej Caudalie, ktorý mám z e-shopu Notino.sk, je 100% prírodný produkt, ktorý neobsahuje parabény, proxyetanol, ftaláty, SLS, minerály a ani ingrediencie, ktoré pochádzajú zo zvierat. Primárne obsahuje hroznový a mandľový olej. Ide o suchší, jemne žltkastý olej, ktorý je ale dostatočne mazľavý na to, aby ste vašu pleť počas čistenia  prílišne nenaťahovali a nenapínali. Nie je lepkavý.

Vôňa oleja sa nesie v znamení sladkej mandľovo-olejovej arómy. Produkt poskytuje zamatovo jemné odstránenie mejkapu a akýchkoľvek iných nečistôt, ktoré sa na pleti vyskytujú. Okrem iného ju zanecháva jemnú, vyživenú a vláčnu. Žiaden pocit sucha ♥ V spojení s vodou sa okamžite vytratí jeho mastnejšia zložka a vy ho tak môžete jednoducho opláchnuť pomocou vlažnej vody.

I ordered this make-up removing oil by Caudalie from a Notino.sk. It´s a 100% natural product which doesn´t contain any parabens, proxyethanol, phtalates, SLS, minerals or ingredients, which come from animals. Primaly it´s composed of a grape and sweet almond oil. Oil is drier, with a lovely light yellowish colour, but it´s oily enough to not cause any tugging or pulling the skin while cleansing. It´s not sticky.

Scent of the oil is a sweet almond-oil like. Product provides a silky-like gentle makeup and impurities  removing. Skin is very soft, nourished and hydrated after. It doesn´t leave any dry feeling. When mixed with a water it´s very simple to rinse off.

Caudalie Make-Up Removing Cleansing Oil recenzia

Odličovací olej používam striedmo - predsa len je jeho balenie iba 100 ml. Používam ho každý druhý či tretí deň, v množstve dvoch pumpičiek. To mi bohate na celú tvár stačí. Ľahko a rýchlo si poradí s očnými tieňmi, linkami na oči, bb krémom, rozjasňovačom, obočím a vlastne všetkým, až na jedno - riasenku.

Keď si odličujem očnú linku, prstom jemne prechádzam po kraji viečka sem a tam, zo strany na stranu. Riasenku však tento olej rozpustiť nedokáže, resp. dokáže, ale len veľmi minimálne. A taktiež je mi to nepríjemné aj na oči, preto ju radšej odličujem micelárnou vodou v ďalšom kroku. Pleť masírujem minútku či dve a následne opláchnem prúdom vlažnej vody.

I use it every 2nd or 3rd day - it´s only a 100 ml packaging so. Two pumps are enough to clean the whole face. It can remove fast and easily any makeup - eyeshadows, eyeliner, bb cream, highlighter, "eyebrows" etc. Except only one thing - mascara.

When I remove the eyeliner, I rub my eyelid very softly from the side to side. Don´t get me wrong - it can remove mascara, but not very much. And also, I don´t really like that when I´m rubbing my eyelashes with the oil, because it goes also into my eye. After a short massage (about 1 up to 2 minutes) and rinsing the oil off, I use another product - micellar solution to remove the mascara off of my eyelashes. 

Pokožka je po čistení jemná, vláčna a vyzerá rozjasnene a sviežo, čo sa mi naozaj páči. Veľká škoda, že olej nie je dostupný aj vo väčšom balení a taktiež je z tých drahších. Osobne som nespozorovala žiadnu alergickú či inú reakciu, čomu sa skutočne teším. Produkt nie je testovaný na zvieratkách. Olej si plánujem zakúpiť aj v budúcnosti.

Skin is very soft, hydrated, brightened and freshen after cleansing. I really like the oil´s effects. What a pity it´s not provided in a bigger packaging. Caudalie Make-Up Removing Cleansing Oil is also a bit pricey. I haven´t noticed any allergic or any other reaction what makes me happy. Product isn´t tested on animals. I plan to buy it again in the future.

Zloženie/Ingredients: Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil*, Polyglyceryl-4 Oleate*, Caprylic/Capric Triglyceride*, Ricinus Communis (Castor) Seed Oil*, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil*, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil*, Tocopherol*, Fragrance*. *Plant Origin.

Caudalie Make-Up Removing Cleansing Oil recenzia

Caudalie Make-Up Removing Cleansing Oil recenzia

Caudalie Make-Up Removing Cleansing Oil recenzia

Caudalie Make-Up Removing Cleansing Oil recenzia

Caudalie Make-Up Removing Cleansing Oil recenzia

Caudalie Make-Up Removing Cleansing Oil recenzia

22 comments:

 1. Georgia Owen00:46

  Great review - I've always been interested to try oil cleansers but have never taken the plunge!

  //teandtwosugars.blogspot.com xx

  ReplyDelete
 2. Marianne Mota10:38

  Love it, just great!
  I started to follow you.

  Kisses,
  http://thesoulofacosmopolitangirl.blogspot.pt/

  ReplyDelete
 3. I love makeupo removing oils, when it comes to waterproof products!

  ReplyDelete
 4. Paola13:01

  Great job, I love this brand!
  Kisses, Paola.

  Expressyourself

  ReplyDelete
 5. Cátia Rodrigues01:56

  I love Caudalie and these type of products are great!

  THE PINK ELEPHANT SHOE //

  ReplyDelete
 6. Aleksandra09:13

  Hi dear! Your blog is amazing, I love the products! Also, thanks for the comment on my blog.

  I started to follow your blog, and would love to stay in touch, so you can follow me, too ;)

  http://chiccappuccino.blogspot.rs

  ReplyDelete
 7. Aleksandra09:14

  Hi dear! Your blog is amazing, I love the product from this post!

  Thanks for your comment on my blog. I started to follow your blog, would love to stay in touch, so you can follow me, too ;)

  http://chiccappuccino.blogspot.rs

  ReplyDelete
 8. Nice review! I love it! Lovely post! Have a great day
  rampdiary | fineartandyou

  ReplyDelete
 9. Mes Voyages à Paris12:54

  Such a great review!!
  xx
  Mónica Sors
  MES VOYAGES À PARIS
  NEW POST: CHRISMTAS OUTFIT: SHINE, ALWAYS!

  ReplyDelete
 10. Rach16:15

  I've heard a lot of great things about this remover. Thanks for sharing your thoughts!

  www.rdsobsessions.com

  ReplyDelete
 11. Hina Naz20:29

  It sounds good.
  Follower # 987.I'm following you! If you like my blog, you can follow me back here,
  Beauty Drugs Stay in touch. Love xoxox

  ReplyDelete
 12. It sounds like a great product!
  www.thefancycats.pt

  ReplyDelete
 13. This makeup removing oil looks good :) Nice! Have a great weekend!
  Beauty and Fashion Freaks

  ReplyDelete
 14. Midnight Effect21:01

  I love caudalie products!

  kiss
  The Midnight Effect / Instagram

  ReplyDelete
 15. Katarina19:15

  Sounds like a great product. Thanks for sharing!
  https://kathydelight.blogspot.rs/

  ReplyDelete
 16. Great oil! Your skin looks so fresh and moisturized!
  http://witty-sweety.blogspot.ru

  ReplyDelete
 17. Mariana Liberdade02:57

  I just love caudalie, they are great
  kiss

  http://mimiinthemirror.com/

  ReplyDelete
 18. Worked so well, thanks for the review!

  xo Annie

  New England Romance

  ReplyDelete
 19. Maral Alto12:41

  I've heard good things about this caudalie product! Going on my wish ♥ list now.

  ReplyDelete

Thank you for every lovely comment, visit nad follow ♥
Love you all ♥
Have a nice day ! ;)