Baby Blue & Green Ribbon

Krásny utorok želám ~ Konečne som sa dočkala a prišiel mi posledný balíček, ktorý som si objednala cez e-shop Rosegal.com. Tentoraz obsahoval iba tri veci, avšak všetky sa mi veľmi páčia a som s nimi spokojná. Prvou z nich, je táto modro-biela pásikavá blúzka s čipkovým výkrojom na oboch pleciach. Ako som už niekoľkokrát na blogu spomínala, modro-biely pásikavý motív bol túto jar a leto veľmi štýlový a mohli ste ho vidieť aj na šatách či spodných dieloch. Blúzka má mierne volánikové rukávy, je veľmi pohodlná a vzdušná. Vzadu má šnúrky na zaviazanie. Čipka je tvrdšia, takže sa tak ľahko nezničí.

Hello my lovely licornes ~ It has been a month and something since I made another order through an e-shop Rosegal.com. I am really glad I finally received the package because it was quite a long time. This time I ordered only three items, but all of the are really pretty and I am satisfied with them very much. The first piece of clothing is a Stripe Applique Cold Shoulder Top. As I mentioned a few times on this blog, blue-white stripes were really in and trendy during this year´s spring and summer and you could see it on the dresses and bottoms too. Blouse has ruffled sleeves with a lace cutaway on both sides. Its material is very comfortable and breathable. In the back, there are laces to tie up. Lace is a thicker one so it won´t be damaged very soon.

* poskytnuté na recenziu
* provided for a review

Stripe Applique Cold Shoulder Top

Stripe Applique Cold Shoulder Top

Flare Sleeve Tiered Chiffon Ruffle Blouse

Druhým kúskom je modrá šifónová blúzka s miernym riasením a volánikovými rukávmi. Keďže je vyrobená z šifónu, je ešte ľahšia ako tá prvá. Vďaka tomuto materiálu je aj mierne priesvitná, ale nie je to nič tragické či nevhodné. Volánikový motív si môžete všimnúť aj po stranách prednej a zadnej časti. Rukávy sú 3/4-ové. Perfektný kúsok na jar alebo jeseň. Už sa neviem dočkať, kedy si ju na seba vezmem.

The second piece of clothing is a Flare Sleeve Tiered Chiffon Ruffle Blouse with a fine ruffling and flared sleeves. Since it´s made from a chiffon, it is even lighter than the previous blouse. Thanks to this material it is a bit transparent, but it´s not anything tragic or improper. Ruffling motive is also in the front and back part. Sleeves are a 3/4-ones. Perfect for spring or autumn. I can´t wait to wear it outside.

Flare Sleeve Tiered Chiffon Ruffle Blouse

Plaid Fabric Rhinestone Bow Circle Earrings

Tentoraz som neodolala a objednala si aj niečo z bižutérie. Zaujali ma tieto visiace náušnice s látkovou mašličkou a maličkým kamienkom hore. Na ušiach vyzerajú veľmi pekne, elegantne a taktiež sú pomerne výrazné, čo sa mi páči.

This time I also buy something from jewellery. I fell for these Plaid Fabric Rhinestone Bow Circle Earrings. They look very nice and elegant and they are very significant too.

Plaid Fabric Rhinestone Bow Circle Earrings

Would you like to leave a comment?

Thank you for every lovely comment, visit nad follow ♥
Love you all ♥
Have a nice day ! ;)