> Zaful Off The Shoulder Flower Vintage Dress | Blog de la Licorne


Zaful Off The Shoulder Flower Vintage Dress

Zaful Off The Shoulder Flower Vintage DressKrásnu slnečnú sobotu želám ~ V poslednom čase prežívam naozaj hektické dni, ktoré nie sú výsledkom ničoho iného, ako skúškového obdobia. Vo štvrtok som písala test zo žánrov, z ktorého som dostala C-é a som nesmierne šťastná, že už to mám za sebou. Posledné dva dni som sa sústredila na poznámky z fonetiky a fonológie a dnes by som chcela začať s tými z antropológie. Počas týchto dní mi však úsmev vyčarilo niekoľko balíčkov, ktoré sa u mňa ocitli. Dnes by som vám rada ukázala posledný, ktorý mi prišiel z e-shopu Zaful.com a bol súčasťou minulej objednávky.

Hello my lovely licornes ~ Recently I went through quite a lot of hectic days. Why you ask? The answer is simple - because of the finals. This is the time of the year when we are having a lot of test and exams to pass. On Thursday, I had a test about the journalistic genres and I got C. Well, that´s okay for me because I passed and I don´t have to stress about this subject anymore. Last two days I was focusing on my notes from Phonetics and Phonology and today I would like to focus on those from Anthropology. Fortunately, there was also something that made me happy a lot - new packages I got. One of them was from Zaful.com which was a part of a previous order.

* poskytnuté na recenziu
* provided for a review

Zaful Off The Shoulder Flower Vintage DressV balíčku sa ukrývali krásne letné šaty voľného strihu, ktoré majú dĺžku mierne nad kolená. Sú vyrobené z príjemného ľahučkého materiálu, takže ich pri nosení skoro ani necítite. Majú pekné volánikové rukávy a sú na spôsob odhalených ramien. Môžete ich však nosiť aj normálne, so zahalenými ramenami. Nemajú spodničku, no nie sú veľmi priehľadné. Sú však vzdušné, čo oceníte v rámci sparných letných dní ~

The package contained beautiful Off The Shoulder Flower Vintage Dress. Its length is above the knees and it´s made from a fine, comfortable and super light material. You don´t even feel like wearing something. It has nice ruffled sleeves and it´s supposed to be an off shoulder dress. On the other side, you can wear it also normally - with your shoulder covered. The dress doesn´t have a petticoat but it´s not that transparent either. The material is very breathable which is just amazing and welcomed during the sweltering summer days ~

Objednala som si ich v bielej farbe a veľkosti S. Potlač je kvetinová. Nachádzajú sa na nej farby ako ružová, fialová a zelená. Ak si obrázky nižšie priblížite, môžete vidieť, že kvety sú akoby pixelizované. Osobne sa mi tento nevšedný nápad páči - robí šaty zaujímavejšími. Som s nimi veľmi spokojná a verím, že toto teplé počasie nám už vydrží a ja si ich budem môcť v najbližšej dobe obliecť :)

I ordered it in a white colour and size S. Print is a floral one. You can see there a few colours - a pink one, the purple one and a green one too. If you zoom the pictures below, you will see that those flowers look like they´re pixelated (or pixelize - I´m sorry I don´t know how to translate it into English properly). Personally, I like this atypical idea - it makes the dress more interesting. I´m really satisfied with this dress and I believe that this lovely and warm weather will last for a long time because I would like to already wear this dress outside :)

Interested in shopping at Zaful? Use a coupon code "ZafulChen" to get a huge discount!

35 comments:

 1. thenotsogirlygirl19:16

  What a cute dress :D lovely !
  TheNotSoGirlyGirl // Instagram // Facebook

  ReplyDelete
 2. Monica Rae10:12

  Čo ti poviem, mňa stresuje praktická maturita, už nech to mám za sebou lebo ma porazí :D Inak šaty sú nadherné <3

  ReplyDelete
 3. I used to love phonetics at university - it was probably the best and the easiest thing to pass. This dress is so lovely, the patter looks great - especially for summer. Zaful has so many interesting items.

  ReplyDelete
 4. The easiest thing to pass? Well, slovak one is not at all T_T
  Zaful is whole just amazing ♥

  ReplyDelete
 5. Kiež by som mala praktickú jednu časť a nie ďalšie 4 písomné a ústne T_T Ách, držím palce! Dáme to!

  ReplyDelete
 6. Oh very cute dress
  xx

  ReplyDelete
 7. So pretty! Love your flower dress. Super lovely <3

  Take care,
  Rizuna from A Well-dressed Nerd

  ReplyDelete
 8. Sapphire Ziva13:52

  Love ur top, looks lovely on you.
  New post - http://www.sapphireziva.com/2017/05/mac-studio-water-weight-foundation.html

  I am following ur blog, hope u follow back too :)

  Have a great week.
  Love, Kanchan

  ReplyDelete
 9. Dena S17:11

  tie sú krásne :)

  ReplyDelete
 10. Adriana R.18:47

  So pretty. I love the dress <3
  The Fancy Cats | Japan Candy Box Giveaway

  ReplyDelete
 11. Katarina20:17

  Very nice dress. Looks great on you! :)

  http://kathydelight.blogspot.rs//

  ReplyDelete
 12. Jagoda Kwiatkowska15:03

  I really like that dress! ;)

  ReplyDelete
 13. The dress looks so gorgeous! Great pick.

  ANOUK

  ReplyDelete
 14. Wonderful dress! You look so nice and attractive!

  http://witty-sweety.blogspot.ru

  ReplyDelete
 15. Gabrie La Sol20:39

  Šaty jsou mooc krásnéé!

  Měj se krásně!

  ByGabra

  www.bygabra.cz

  ReplyDelete
 16. Laura13:24

  This looks adorable! x

  Laura
  Pink Frenzy

  ReplyDelete
 17. Olga Federico18:12

  Love this dress!

  http://www.lostindaydreams.com/

  ReplyDelete
 18. So lovely! This off shoulder dress with floral print is super cute and perfect for summer <3

  xoxo,
  |CHELSHEAFLO|

  www.chelsheaflo.blogspot.com

  ReplyDelete