Raňajková zmes Iswari a RAW šalátový mix

Raňajková zmes Iswari Acai Jahoda Banán

Krásne sobotné ráno želám všetkým. Včera som mala nesmierne krásny deň. Ráno som sa po dlhej dobe výborne vyspala a neskôr sme sa s maminou vybrali do mesta, vyriešiť nejaké byrokratické povinnosti. Poobede sme sa vybrali k starkej, kde na mňa čakal balíček, o ktorom vám porozprávam v jednom z budúcich článkov. Následne nato sme išli k tete, pretože sme boli po psíka Fúzika, ktorý u nás zostane celý víkend. Mám nesmiernu radosť - psíkov milujem a nie je nič lepšie ako si spríjemniť deň klbkom šťastia, ktoré neustále sledujete, kde sa pohybuje, lebo má v obľube všetko kusať, haha. Rada by som vám však napísala aj môj názor na raňajkovú zmes Iswari a RAW šalátový mix. Oba tieto produkty nájdete na e-shope Elixi.sk, kde nájdete aj iné zdravé dobroty a pochúťky.

Hello my lovely licornes! ~ I had such an amazing day yesteday ♥ I was sleeping a few hours more than usual. Today, we went with my mum to city because we had to deal with some bureaucratic stuff. In the afternoon, we went to see my grand parents where was also a new package waiting for me. I will write more about it in the one of the next articles. After that we made another stop - at my aunt´s flat, because we had to take her doggie, Fúzik, with us as well. My aunt is on a journey and Fúzik will be staying with us this whole weekend ♥ I´m so happy. I´m seriously fond of every single doggie, they make my life so much happier. But on the other side, you have to go behind them almost every single time, because when they are in a new place, they tend to "try" (understand bite) everything, haha. But I would also like to share with you my opinion on a breakfast mixture by Iswari and RAW salad mix, both from e-shop called Elixi.sk.

* poskytnuté na recenziu

* provided for a review

Raňajková zmes Iswari Acai Jahoda Banán

Iswari Raňajková zmes obsahuje tri príchute - acai, jahodu a banán a nájdete ju v 360 gramovom balení. Zmes je zdravým a veľmi chutným štartom do nového dňa. Obsahuje špeciálne vybrané ingrediencie s mimoriadnymi nutričnými kvalitami. Pre dosiahnutie maximálne lahodnej chuti je zmes dosladená kokosovým cukrom. Zmes obsahuje vysoký podiel pomaly stráviteľných sacharidov, ktoré dodávajú telu energiu a nezaťažujú organizmus nezdravými cukrami.

Zdravé raňajky obsahujú pohankovú krupicu, vločky z bezlepkového naklíčeného ovsa, naklíčenú pohánku, ovocie açaí, jahody, lucumu a banán. Všetky tieto prírodné ingredienciepestované v bio kvalite. Vyváženie prísad zaručuje dostatočný prísun vitamínov, minerálov, bielkovín i nenasýtených mastných kyselín a pomaly vstrebateľných sacharidov. Zmes neobsahuje lepok.

Iswari Breakfast Mixture contains three flavours - acai, strawberry and a banana. You can find it in a 360g packaging. Mixture is a healthy and tasty start of a new day. It contains a specially picked ingredients with an extraordinary nutritional quality. To achieve a maximum delicious flavor, the mixture is sweetened with coconut sugar. It contains a lot of slowly digestible carbohydrates, which provide a body an energy and they don´t burden it with the unhealthy sugars.

Healthy breakfast contain pearl barley, gluten-free oat flakes, sprouted buckwheat, açai fruit, strawberries, lúcuma and the banana. All those natural ingredients are grown in a bio quality. Balanced ingredients guarantee a sufficient supply of vitamins, minerals, proteins and also unsaturated fatty acids and slowly absorbable carbohydrates. The mixture does not contain a gluten.

Raňajková zmes Iswari Acai Jahoda Banán

Zmes jem najradšej na večeru, ale počas voľných dní si ju rada doprajem aj počas rána, keď sa nemusím nikam ponáhľať. Zalievam si ju sójovým vanilkovým mliekom alebo klasickým, kravským. Dopĺňam ju aj jedným celým banánom, pretože ak by som ju jedla bez neho, určite by som bola ešte trošku hladná. Som skrátka papkáč, haha. Ďalšou možnosťou je pridanie zmesi do cereálnej kaše alebo jogurtu. Zmes má jemne obilnú a sladkastú chuť. Konzumujem ju aj v prípade, ak mám chuť na niečo sladké. Vtedy je priam ideálna ♥ Rada by som vyskúšala aj iné príchute :)

Zloženie: bio pohánková krupica bio bezlepkový ovos naklíčený, naklíčené vločky, bio naklíčená pohánka, bio banán (10%), bio kokosový cukor, bio lucuma, bio açai (2%), bio jahody (2%).

I eat this mixture rather in the evening than in the morning, because I can savour it to the end. During the week, I´m always in a hurry and I don´t have much time to eat. Into the bowl, I firstly pour a vanilla soy milk and after that I add there four spoons of the mixture. I eat it whole with a one banana too. If I didn´t do it, I would be probably hungry soon. You can also eat this mixture with an oatmeal porridge or a white yoghurt. Even if you would like to eat something sweet, it´s a good way how to stay healthy and don´t gain a lot of fat. I would also like to try another flavours.

Raňajková zmes Iswari Acai Jahoda Banán


Šalátový mix taliansky RAW Super food obsahuje niekoľko druhov semienok. V 200 gramovom balení sa nachádzajú slnečnicové semená, tekvicové semienka, nasekané vlašské orechy, píniové oriešky a sušené paradajky. Všetky zložky sú v BIO a RAW kvalite z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva. Neuveriteľne lahodná, chrumkavá a voňavá zmes sa hodí nielen do šalátov, ale aj na priamu konzumáciu. Perfektne vyvážená zmes chutí a vôní urobí aj z toho najobyčajnejšieho šalátu kulinársky zážitok. Všetky zložky obsahujú celý rad esenciálnych aminokyselín, vitamínov, minerálov, bielkovín a vlákniny.

Vo vlašských orechoch sú obsiahnuté flavonoidy, terpény, chinóny, triesloviny, taníny a provitamíny. Pôsobia tak blahodarne na našu psychiku a pomáhajú proti únave. Tekvicové semená obsahujú cucurbitacíny, ktoré zabraňujú transformácií testosterónu, ktorá má vplyv na zväčšovanie prostaty. Sušené paradajky nedodávajú zmesi len vynikajúcu chuť, ale zachovávajú si všetky nutričné ​​hodnoty, a to vrátane organizmu prospešnému lykopénu. Sú lipofilné - ich nutričná hodnota sa zvyšuje pri konzumácii s tukom.

Italian RAW Super food Salad mix contains a few kinds of seeds. In a 200g packaging are contained sunflower seeds, pumpkin seeds, chopped walnuts, pine nuts and dried tomatoes. All of them are a BIO and RAW quality from a certified organic farming. Unbelievably tasty, crunchy and fragrant mixture is not only ideal to put into salad but also for a direct consumption. It will make a dining experience from every single food where you add it. All ingredients contain an essential amino acids, vitamins, minerals, proteins and fiber.

In the walnuts there are contained flavonoids, terpenes, quinones, tannins, tannins and provitamins which beneficially affect your psyche and they also fight against a fatigue. Pumpkin seeds contain cucurbitacins, which prevent from testosterone transformation, which affects prostate enlargement. Dried tomatoes provide a lovely smell and they also keep their nutritional values together with a lycopene which is really good for a proper functioning of our organism.


Objednanie tohto šalátového mixu bolo výborné rozhodnutie. Vďaka nemu sa moje každodenné jedlá, najmä desiaty do školy, stávajú oveľa zaujímavejšími, chutnejšími, zdravšími. Okrem toho si môžete kúsok zmesi odsypať a konzumovať len tak, ako niečo na zahryznutie. Ako už bolo vyššie spomenuté, po otvorení balíčku sa na vás vyhrnie lahodná vôňa orieškov a sušených paradajok. Moja najobľúbenejšia kombinácia do školy je nakrájaná mozzarella, nakrájané farebné zvoncové papriky, poľníček (šalát), paradajky a táto talianska zmes.

I seriously did a great thing when I ordered this mix. Thanks to it are my every day meals and especially snacks to school much more interesting, delicious and healthy. Except adding it into your favourite food, you can also directly consume it. As I mentioned before, after the opening of the package you will smell a delicious scent of the nuts and dried tomatoes. My the most favourite combination to school is sliced mozzarella, sliced colourful bellpeppers, lamb's lettuce, tomatoes and this italian mixture.

39 comments:

 1. Vesna11:14

  Love the cereals, I use them for dinner too! Have a fun weekend with a doggie!

  ReplyDelete
 2. Julita13:54

  This is cool products
  I follow you
  Please follow me back
  xoxo
  My blog(click)♥
  http://julixx-blog.blogspot.com/

  ReplyDelete
 3. OrangeCosmetics14:50

  Hello Gabriella,
  I love dried tomatoes! Have a sunny weekend.
  Nancy :)
  OrangeCosmetics

  ReplyDelete
 4. Soňa Lazoriková19:43

  Obe zmesi vyzerajú veľmi lákavo a chutne. :)

  Rebelliouslily

  ReplyDelete
 5. Katarína Sládečková22:50

  To vyzerá suoer a to by som aj mohla, aj keď nejem cukor

  ReplyDelete
 6. This is actually the first time I've heard of a product like this so I find this interesting! I love munching on nuts and this would have been a better alternative because it is organic and healthy and I think it also doesn't have the bad stuffs present in junk foods.

  - Gretch of GG Memochou

  ReplyDelete
 7. Munching nuts is one of my favourite activity, haha!

  ReplyDelete
 8. Akurát som si nakúpila suroviny a idem si urobiť ten šalát, ktorý som spomenula aj v článku :)

  ReplyDelete
 9. Yeah, they´re tasty! ♥ Thank you and I hope you´ve been having a lovely weekend too ♥

  ReplyDelete
 10. Thank you very much! ♥
  I follow you too :)

  ReplyDelete
 11. Sophie22:15

  I hadn't even heard of this product, doesn't look too bad

  ReplyDelete
 12. Gabi Kwiatkowska22:25

  I love this <3 http://wooho11.blogspot.com/ - i invite <3 follow me-will respond with

  ReplyDelete
 13. Lippie 14300:39

  Enjoyed reading the post. That product looks good.

  ReplyDelete
 14. karolina02:27

  cool post

  ReplyDelete
 15. The mix looks so delicious! <3

  ReplyDelete
 16. Umm yummy :)
  Also check top rated coupons by Fivestarcoupon.com

  ReplyDelete
 17. This mixture looks so healthy and amazing!!

  mystylishcorner.blogspot.ba

  ReplyDelete
 18. Ristra Russilahiba10:39

  Never heard of this but will likely to purchase one if it's available in my region :( Nice post anyway, very informative! Dear, I have followed you on GFC, it'll make my day if you do the same ♥ || bloomingfleur.blogspot.com

  ReplyDelete
 19. thenotsogirlygirl10:51

  wow! these look super yummy! love it =)

  I'm following your blog, like you asked! Please follow me back ^^ xoxo
  TheNotSoGirlyGirl // Instagram // Facebook

  ReplyDelete
 20. Rita Machado12:24

  Look delicious!
  Beijinhoo
  RITISSIMA BLOG

  ReplyDelete
 21. Thank you very much! ♥ I follow you too :)

  ReplyDelete
 22. Thank you very much, I follow you too :)) ♥

  ReplyDelete
 23. Nika ;P13:27

  Very interesting post:P
  Nice product :)
  I invite you :* Follow me? I follow you ?:Dgrlfashion.blogspot.com

  ReplyDelete
 24. Loved this post, it was really interesting to hear about how you eat it! x
  Lots of love,
  Marina Rosie x
  http://marinawriteslife.blogspot.com/

  ReplyDelete
 25. Kate20:24

  Looks so healthy but really tasty too! x

  Kate Louise Blogs

  ReplyDelete
 26. Moj mali kutak22:18

  Looks beautiful. Great post.

  Moj mali kutak

  ReplyDelete
 27. Hi pretty ♥
  many thanks for going to my blog, that looks delicious, and if i already follow you on your blog,
  I didn't find your blogloving to follow you, but I will look for you there!
  Kisses C:

  ReplyDelete
 28. Thank you very much! I follow you too ♥

  ReplyDelete
 29. I love blueberries and seeds, I try to eat them as often as I can, even if they are expensive as hell (talking about organic ones)!
  xx Elisa
  www.francinesplacediy.blogspot.com
  DIY & LIFESTYLE BLOG

  ReplyDelete
 30. I know what are you talking about :(

  ReplyDelete
 31. Shake that beauty blog15:54

  Damn your blog looks fantastic! Ive followed you, hope youll follow back xx

  ReplyDelete
 32. Oh my God! This looks super yummy and delicious~
  xx

  www.sakuranko.com

  ReplyDelete

Thank you for every lovely comment, visit nad follow ♥
Love you all ♥
Have a nice day ! ;)