> Makeup Revolution Redemption Palette & Marvis Aquatic Mint | Blog de la Licorne


Makeup Revolution Redemption Palette & Marvis Aquatic Mint

Všetkým želám príjemný a pekný deň. Veľmi som sklamaná z terajšieho počasia. Vonku je zima, chladno, dážď. Neskutočne ma takéto počasie ubíja o energiu no verím, že sa to v najbližších dňoch zasa vráti do normálu a dni budú oveľa krajšie, teplejšie. Pred niekoľkými týždňami mi pribudli do zbierky dva nové produkty. Jedným z nich je paleta očných tieňov od Makeup Revolution - Redemption Palette Iconic Dreams, ktorá v sebe ukrýva krásne, neutrálne, matné i trblietavé, zemité odtiene. Druhý produkt je ale z iného súdka. Jedná sa totižto o zubnú pastu Marvis Aquatic Mint, za ktorú som nesmierne vďačná, pretože som konečne aj ja mala možnosť vyskúšať jednú z týchto ospevovaných pást na zuby. Oba produkty môžete nájsť na e-shope Parfémy-Elnino spolu s ďalšími úžasnými kozmetickými produktmi a parfémami na každú príležitosť :)

Hello everyone :) I´m so sad about the current weather. It´s cold, cloudy, rainy. I don´t like this weather because I feel like having no energy to do anything. Recently I got two new products for a review. The first one is an eyeshadow palette Redemption Palette Iconic Dreams by Makeup Revolution and the second one is an Aquatic Mint toothpaste by Marvis. I´m really glad I had an opportunity to try these amazing products - especially the toothpaste! You can find these and another amazing products on an e-shop called Parfémy-Elnino so definitely go and check it :)

* poskytnuté na recenziu
* provided for a review

Paletu Redemption Palette Iconic Dreams som vyskúšala pred niekoľkými týždňami, presne v deň, keď som sa chystala na narodeninovú oslavu kamarátky, a zároveň aj spolužiačky, Kery. Prišlo mi vhodné do líčenia zakomponovať aj očné tiene, veď prečo nie a predsa len sa jednalo o nevšedný deň. Rozhodla som sa pre neutrálne líčenie, na ktoré som použila prvé dva svetlé odtiene, ktoré mi poslúžili ako podklad a ďalej mix posledných troch odtieňov, ktoré som postupne nanášala do záhybu oka. Očné tiene nemajú žiadnu výraznú arómu, zato majú perfektnú pigmentáciu. Ostatne ako každá jedna paleta očných tieňov od Makeup Revolution.

Palette Redemption Palette Iconic Dreams I had tried the same day I went to my classmate´s and friend´s B-day party, Kery. I wanted to try something different than usual days so I used some eyeshadows. The first light ones I used like a base and the last three dark brown ones I used into my eye´s corner as you can see on the photos down below. They don´t contain any scent but they have a really wonderful pigmentation. Like every single one eyeshadow palette by MR.

Očné tiene som aplikovala na oči okolo desiatej hodiny rannej a bez akéhokoľvek porušenia zotrvali na svojom mieste do takej štvrtej až piatej poobede. Potom ich bolo treba zafixovať opäť, keďže sa začali jemne zlievať do seba. Myslím si, že je to úctyhodná výdrž a som s nimi naozaj spokojná :) Paletka obsahovala aj obojstranný štetček na aplikáciu očných tieňov.

When I was doing my makeup, it was something about ten o´clock in the morning and they holded on my eyelids until four or five o´clock in the afternoon. After this time they needed a little correction, because they were melting into each other a bit. But I really think they holded on my eyelids for a long time and I really like them. Palette also contains one brush for an eyeshadow application. 

Myslím, že v dnešnej dobe neexistuje človek, ktorý by o týchto úžasných zubných pastách nikdy nepočul. Mňa hneď oslovili svojim veľmi pekným vintage dizajnom, ktorý si môžete všimnúť už na krabičke a samotnej tube. Taktiež uzáver je nevšedný. Rozhodla som sa vyskúšať jednu základnú, t.j. Aquatic Mint, čo je vlastne klasická a chladivá mätová aróma.

I think that nowadays it´s almost impossible that anyone haven´t heard about this amazing toothpaste yet. They cought my attention mostly because of their nice and vintage design which you can see on a box and also on a the tube. I decided to try the a basic one, the Aquatic Mint, which has a classic and cool peppermint scent.

Pasta jemne a šetrne, no zato dokonale, vyčistí vaše zuby, zbaví ich povlaku a zanechá vašu ústnu dutinu mierne prevoňanú. Je klasickej bielej farby a okrem už spomínanej mentolovej vône tam ja a mamina cítime aj akýsi náznak vodového melónu. Pokiaľ niektorí z vás poznajú tie malé, zelené, melónové žuvačky, určite budú vedieť, akú vôňu mám na mysli. Pasta sa stala od začiatku používania mojim verným pomocníkom pri starostlivosti o ústnu hygienu a navyše tiež slúži ako pekný doplnok do kúpeľne, nemyslíte?

Toothpaste gently but perfectly cleans your teeth, helps you with getting rid of plaque and leaves your mouth with a peppermint scent. It has a normal white colour and except the peppermint aroma, me and my mom can also smell there a bit of watermelon scent. We don´t know why but it´s true, haha. Since I have started to use it every day, it has become my favourite and loyal assistant in an oral hygiene. And it´s also a nice decoration to your bathroom, don´t you think?

35 comments:

 1. Beautiful colors! Kisses :)

  www.alasdeangel.net

  ReplyDelete
 2. The palette is really pretty :D
  Loving all the neutral shades!!

  -LAZYPANDAH
  Visit my BLOG: ♥ lazypandah blog (✪㉨✪) ♥

  ReplyDelete
 3. I've always wanted to try the lotion!! Glad you did the review :) Beautiful post!

  www.petiteandpretty.com

  ReplyDelete
 4. jadiee bevan18:54

  amazing blog post

  I just love blogs like this ! keep up the great work <3

  Jadiee'sLittleBlog

  ReplyDelete
 5. Such a beautiful look you created! love the colors

  Enclothed Cognition/Bloglovin

  ReplyDelete
 6. This looks stunning!! X

  http://www.emma-marie.com

  ReplyDelete
 7. Violette20:44

  The eye shadow look beautiful!

  http://violettedaily.com

  ReplyDelete
 8. Pretty palette. I love the look you created!

  XoXo,

  Tamara - LoveofMode.com

  ReplyDelete
 9. I love your makeup look! I've tried Makeup Revolution palette, but I can't remember the name right now. It's a purple eyeshadow palette, all mattes, same shape as yours and I quite like it :) I would recommend you try their Bronzer in medium matte, if you haven't already, it's awesome :) Great post xx

  BeautyPepTalk
  Make sure you enter my huge celebration giveaway :)

  ReplyDelete
 10. Monica Rae11:05

  Haha, na Marvisky mám serióznu alergiu :D :D Ale paletka vyzerá uplne-super-mega-top úžasne ♥

  ReplyDelete
 11. Rachel Liwanag13:37

  Love the makeup!

  http://www.stringofthoughts.com/

  ReplyDelete
 12. Edita Lozovska14:17

  Adore, adore, adore this product!
  http://www.pret-a-reporter.co.uk/blog/

  ReplyDelete
 13. Raindrops of Sapphire15:28

  Wow, that palette has some amazing colours in it! I love neutrals like that in warm tones!  Raindrops of Sapphire

  ReplyDelete
 14. That eye shadow looks lovely on you!


  District of Chic

  ReplyDelete
 15. That palette looks so beautiful! The colors remind me of the naked 3 palette, but at a much better price point :)

  Mili | Sharmtoaster

  ReplyDelete
 16. Surbhi Suri12:52

  Fabulous shades . I have these too .
  New post on my blog . Do drop by soon <3
  ✿thefashionflite
  ✿twitter
  ✿Bloglovin
  ✿FaceBook

  ReplyDelete
 17. Carina Vardie14:24

  The look your created is so pretty! Lovely palette!

  xo
  www.carinavardie.com

  ReplyDelete
 18. Zorica16:13

  Love the colors of the eye shadow packing
  So perfect for everyday use..
  xx
  https://theonethattravels.wordpress.com/

  ReplyDelete
 19. Yeah, this palette contains neutral eyeshadows, so you can use it for an everyday makeup :)

  ReplyDelete
 20. Yeah, it´s something similar. I like this brand mostly because it provides you really great quality products for a better price :)

  ReplyDelete
 21. Thank you very much ♥
  And thank you for a tip :3

  ReplyDelete
 22. Those eyeshadow colors are so cute! Looks great on you :)

  xo, mikéla / simplydavelyn.com

  ReplyDelete
 23. Love this shades, my type of eyeshadows xoxo


  https://theninebyivana.blogspot.com/

  ReplyDelete
 24. paletka je jasnu mujst have :)

  ReplyDelete
 25. Tiež mám paletku Revolution Iconic 3, ale mám pocit, že tie svetlejšie tiene majú celkom slabú pigmentáciu. :-)
  http://alfa-lu.blogspot.sk/

  ReplyDelete
 26. gorgeous palette! your eyelook is so pretty (:

  Life in Pastel

  ReplyDelete
 27. Yara &amp; Jude21:10

  Great post! Gorgeous, thank you for the comment left on our blog! Let's follow each other? :) We just followed you on Bloglovin' and Google+

  Selftimers Blog | Bloglovin' | Instagram

  ReplyDelete

09 10