Blogging tips | How to prepare your blog for the new year?

Blogerské tipy

Update všetkým informáciám
Najmä tým základným a pre vašich čitateľov dôležitých. Prevažne čo sa týka článkov alebo stránok ako sú About (me), Contact (me) a pod. Nikto nemá záujem o staré a neplatné informácie. Ak na váš blog zavíta potencionálny sponzor a uvidí, že sa oň nestaráte, akurát mu dáte dôvod na to, aby z vášho blogu utekal preč.

Update of all information
I´m talking especially about those elementar ones e.g. About me and Contact me section. No one cares about old and non-actual information. Potentional sponsor either.

Základné informácie o blogu (pre spoluprácu)
Je dobré si vytvoriť stránku špeciálne na štatistiku blogu. Potencionálneho sponzora bude zaujímať či sa mu vôbec oplatí s vaším blogom spolupracovať. Môže to byť vo forme print screenu alebo v podobe textu, ako to mám ja.Tieto informácie by určite nemali chýbať na žiadnom blogu. Nik si ich sám získavať nebude.

Basic information about blog (for collaboration)
It´s great to make a page especially for this reason. Potentional sponsor always wonders if a collaboration with your blog will be successful for the both sides. You can put there information in a print screen form or written one like me. No one will collect those information himself.

FAQ
Pokiaľ sa vám nechce sústavne odpovedať na tie isté otázky, zriaďte si FAQ stránku alebo inak, zoznam najčastejšie kladených otázok, ktoré sú vám kladené a ktoré vašich čitateľov zaujímajú. Každý si ich môže prečítať ešte predtým, než vám otázku položí.

FAQ
If you can´t stand repeatedly answering the same questions, make a FAQ page. Collect the most asked questions and answer them. It´s a good prevention to ask them again somewhere in the comments. Now, people will be able to read the question before asking it. And if not, don´t bother yourself - it´s their fault not to read the FAQ first ;)

Triedim, triediš, triedime
Triedenie fotografií a článkov vykonávam pravidelne, počas celého roka. Pri kontrolovaní funkčnosti odkazov narazím niekedy aj na stránky, ktoré už prestali existovať alebo obrázky, ktoré som vymazala, no i napriek tomu sa na blogu naďalej zobrazujú (vo forme prázdneho obrázka). Aj takéto aspekty dokážu vytvoriť u človeka mienku, ako kvalitne sa o svoj blog staráte.

Sorting the content
I sort articles and photos very often, during the whole year. Sometimes the article contains a few photos I already deleted and they appear as blank pictures. The other thing is, that some of the link don´t have to be still functioning.

Vlastný obsah
Keď sa jedná o váš blog, malo by tam aj niečo z vás reálne byť. Dobre, možno nie doslova, ale nejaká forma duševného vlastníctva je určite vítaná. Vami nafotené fotografie, vami nakreslené ilustrácie, vami vytvorená grafika a iné. Blogy, na ktorých vidím obrázky a fotografie stiahnuté z internetu (nehovorím o inšpiráciách a podobne), strácajú svoju hodnotu. Minimálne pre mňa. Aký zmysel má pridávať niekam inam niečo, čo už na jednom mieste je? Tvorte! Vlastná tvorba je oveľa lepšia, ako desiatky skopírovaných fotografií.

Your OWN content
If you are the creator of your OWN blog, why don´t you publish your OWN content too? Not literally, but I mean some form of Intellectual Property. Photos taken by you, illustrations drawn by you, graphics created by you. If I visit a blog and I´ll find them copied content from the other sides (especially photos and pictures) I feel really dissapointed. But I´m not talking about inspirational articles etc. Don´t get me wrong! But why publish the same thing which has been already published on the other website? Create!

Vyčistite sidebar od zbytočných aplikácií či doplnkov
Je pekné, že si v menu blogu môžete nakŕmiť rybičky, pozrieť sa, koľko je hodín na veľkých ciferníkových hodinách alebo vypočuť svoju obľúbenú skladbu. No myslíte si, že ostatných čitateľov tieto veci potešia? Sidebar by malo slúžiť na orientáciu blogu. Môže obsahovať stručné informácie o autorovi a blogu, sociálne siete, kde je možné ho zastihnúť či stránky, s ktorými spolupracuje (takto si môžete dokonca navzájom aj vypomôcť :)).

Čo sa týka hudby - viem, je to čisto subjektívna vec, ale pokiaľ narazím na blog, kde hraje hudba a zvlášť žáner, ktorý nemusím, nemám chuť sa ani len začítať do článku. A úprimne, neviem si predstaviť, koľkí z vás by sem zavítali po tom, ak by som tu pridala hardcore alebo deathcore playlist haha. Nie všetci sa tiež dokážu sústrediť pri počúvaní hudby :)

Clear the sidebar
It´s good and lovely to feed your fish, to see what time it it on a big clock or listen to your favourite song. But do you think those things will please your readers? Sidebar should be used for a blog orientation. It should contains info about author, blog, social sites where the author is logged. You can also put there your sponsors´ banners (this can be helpful for the both sides :)).

Music - okay I know, it´s a very subjective thing but when I visit blog when the music is playing, and especially the genre I don´t like, I don´t feel like gonna read any article. And honestly, can you imagine me putting here a playlist with mainly a deathcore and hardcore music? Haha.


GFC
GFC alebo Google Friend Connect je aplikácia, pomocou ktorej sa môžu čitatelia pripojiť k vášmu blogu a dostávať tak informácie o najnovších článkoch. Veľmi šikovná vecička, ktorá vám môže pomôcť v rozličných smeroch. Je preto dobré, ak je na blogu viditeľná.

GFC
Google Friend Connect is an application which provides your readers getting information about the new articles immediately after publishing them. It´s a really great thing and it can helps you in many ways. Better to show it to the world!


Grammatica Slavica
No dobre, možno nie práve tá od Bernoláka. Myslím si ale, že ak niekto chce začať písať, mal by trošku popracovať na gramatike. Slovenský jazyk je krásny jazyk, no má taktiež veľa nepreskúmaných zákutí, rozličných pravidiel, výnimiek a pod. Nehovorím, aby bol každý povolaním ortograf (i keď by to bolo pre moje oči super), avšak blog, na ktorom vidím v jednej vete alebo odstavci, 1843 chýb (a schválne, či vám tento rok niečo hovorí?!), jednoducho nemám chuť čítať ďalej. Samozrejme, ja taktiež neovládam všetky pravidlá slovenského pravopisu, no snažím sa dodržiavať čiarky a hlavne i/y a í/ý a s/z. Viem, že existujú aj rôzne poruchy, avšak stále môžete využiť korektúry programov ako je napríklad Word a iné.

Grammar issues
Well, the whole paragraph was about me talking about slovak grammar. What I wanted to say is that if you want to start to write, you should at least learn some basics.

Nie je tag ako tag
Častokrát sa mi naskytne pohľad na hojný počet tagov, ktoré sú umiestnené pod alebo nad článkom. Ak si myslíte, že Blogger funguje ako Instagram, ste na omyle. Na Bloggeri tagy slúžia ako označenie rubrík. Úplne vám stačí zopár z nich, aby ste vystihli podstatu článku. Napríklad k recenzii na novú paletku očných tieňov vám stačia : recenzia, kozmetika, poprípade značka kozmetiky.

Tags
If you think Blogger works the same as Instagram, you are wrong. Tags are meant to be like rubrics here. You don´t need 10+ tags to describe one thing. Three tag words is an ideal number. For example, if you write a review about an eyeshadow palette, you can try these tags: beauty, review and a brand. That´s completely enough.

Blogerské skupiny
Hľadáte nové blogy pre inšpiráciu alebo chcete prilákať na svoj blog nových ľudí? Skúste vyhľadať napríklad na fejsbúku rozličné blogerské skupiny. Uisťujem vás, že ich tam je hojne. Osobne publikujem v slovenských, českých ale aj zahraničných skupinách. Takéto skupiny neslúžia len na zviditeľnenie vášho blogu. Vďaka nim môžete spoznať aj super ľudí (:


Bloggers´ groups
If you are looking for a new inspiration or you want to show your blog to other, bloggers´ group are great thing. You can find a lot of them on Facebook. I´m a member of slovak and czech ones, but I´m also in some foreign ones. You can also get to know a lot of good people there (:


Kopírujte so zdrojom
Kameň úrazu nejednej blogerky či blogera. Ak už niečo kopírujete z internetovej stránky, pridajte zdroj, t.j. odkaz na danú stránku. Ak chcete skopírovať danú fotografiu blogerky/blogera, vypýtajte si povolenie. Je to elementárna slušnosť. Aký by to bol pocit, nájsť svoje diela na cudzej stránke bez uvedeného zdroja? Asi nie dvakrát príjemný. Samostatnou kategóriou sú ľudia, ktorí vám ukradnú šablónu. Proti inšpirácii žiaden dišputát, avšak pokiaľ niekto čmajzne presné rozmery, font, farbu a kadečo iné, toto už inšpirácia žiaľ nie je.

Na internete nájdete veľa stránok, ktoré vám ponúkajú HTML a CSS návody ako húb po daždi. Nehovoriac o stránkach s už vopred vyhotovenými šablónami, ktoré sú zadarmo.

Copy with the source
If you published a picture from the other site, it means it´s probably not yours. In that case you should add also a source link under the picture or somewhere to the article. In case you want to copy a photo of a blogger, you should also ask for a permission. It´s a decency. How would you feel like if your photos were published somewhere else beside your blog? Do you know, where I´m aiming?

And another problem - coping the template. If you want take an inspiration, it´s okay. But if you copy every single attribute of a template, it´s unacceptable. Especially when a person was making it for a few hours. On the Internet, there is a lot of sites which provide HTML and CSS tutorials and also a lot of websites which provide free templates.

Wanna read more like this?
→ How to center Blogger elements
→ How to edit your blog headings?

→ Tips for better blogging